Slackline Sari – Wszystko Czego Potrzebujesz

Slackline Sari - wszystko czego potrzebujesz

Slackline to sport polegający na chodzeniu, balansowaniu wykonywaniu trików po taśmie rozwieszonej pomiędzy dwoma punktami na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów nad ziemią.

Slackline narodził się w Kalifornii w dolinie Yosemite na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Za jego twórców uważa się Adama Grosowskyiego i Jeffa Ellingtona. Wszystko zaczęło się od chodzenia po łańcuchach okalających parking, a Niedługo w tej zabawie zaczęło uczestniczyć wielu wspinaczy w Yosemite. 

Od tamtego czasu nie zmieniło się zbyt wiele. Największym zmianom (dzięki którym SLACKLINE jest dziś tak popularny), podległa sama taśma, ewoluując z łańcuchów poprzez liny, pasy, węże strażackie do dzisiejszych wykonywanych z tworzyw sztucznych płaskich taśm o wysokich wytrzymałościach. Celem SARI – SLACKLINE jest stała praca nad doskonaleniem taśm oraz tworzenie rozwiązań (HSS, DSS system), które pozwalają by SLACKLINE był łatwiejszy i bezpieczniejszy dla wszystkich użytkowników. Wierzymy, że wspólna praca połączona z najnowszą technologią, badaniami i testami nowych rozwiązań, każdego dnia przyczynia się do tego by SLACKLINE był bezpieczny, łatwiejszy i bardziej popularny. SLACKLINE to nie tylko taśma czy sport – to wspaniały sposób na życie…

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje slackline:

Taśmy długości kilku do kilkunastu metrów, zawieszone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wykonuje się na nich różnorodne tricki – od prostych obrotów po podwójne salta. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu, nie wymaga dużych przestrzeni, mnogości sprzętu do naciągania, jest efektowny i bardzo „towarzyski”.

Taśmy długości kilkudziesięciu, a nawet powyżej 150 metrów. Zawieszane są z reguły na wysokości powyżej metra, a służą do pokonywania jak największych odległości. Znany nam obecny rekord świata Stefana Junghannß wynosi 171 metry.

Taśmy rozwieszane na dużych wysokościach od kilku do kilkuset metrów. Uprawianie highlining-u wymaga dużych umiejętności alpinistycznych z zakresu budowy stanowisk, auto asekuracji oraz wiedzy na temat wytrzymałości i przeznaczenie poszczególnych przyrządów alpinistycznych. Highline-rzy używają do asekuracji uprzęży z lonżą wpiętej za pomocą karabinków do taśmy, po której idą. Pojawiły się też pierwsze przejścia highline-ów bez asekuracji (Free solo) miedzy innymi w wykonaniu Deana Pottera.

Dodatkowe podgrupy slackline to:
» Rodeoline jest to całkowicie luźno rozpięta taśma pomiędzy drzewami.
» Midline jest to taśma rozpięta na wysokości z której upadek może skończyć się potłuczeniem albo nawet złamaniem. Wartość ta jest raczej względna, ale zazwyczaj jest to od 2 do około 4 metrów.
» Waterline to jak sama nazwa mówi taśmy rozwieszone nad wodą. Trudność polega na tym, że poprzez fale mamy złudne wrażenie ruchu i ciężej nam utrzymać stały punkt odniesienia.